Aimar Altosaare lugemissoovitus 9.10.2017

Dale Carnegie „Kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi“ Helios 2016   296 lk

Seda raamatut on sageli nimetatud suhtlemise piibliks ja õigusega, sest mistahes suhtlemisvaldkonna ülejäänud raamatud või uuringud peavad vajalikuks seda Dale Carnegie tööd tsiteerida või vähemalt mainida. Nagu usklik inimene piiblit, võiksid oma suhtlemisoskuste arendamisega tegelevad inimesed oma „piibli“ aega ajalt lahti lüüa, et midagi meelde tuletada, saada oma mõtetele kinnitus või vastupidi, näha, millega ei ole osanud arvestada.

Mõnikord on mulle jäänud mulje, et paljud poliitikasse tulijad sh ka meie erakonna liikmed on lugenud mingit muud raamatut, näiteks „Kuidas saada endale vaenlasi ja tekitada probleeme“, kuid ka neil oleks viimane aeg oma lektüüri vahetada!

Kindlasti on väga paljud lugemissoovituse lugejad klassikalise „Kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi“ teosega varasemalt tuttavad. Kuid söandan väita, et nagu minagi, kes luges (õieti ahmis!) selle läbi umbes 30 aastat tagasi, Eesti ajal ilmunud esimest eestikeelset tõlget fotokoopiatelt lugedes, vajame me tegelikult oma tutvuse uuendamist. Sellepärast kasutan siin esmakordselt lugemissoovitust kirjutades meie sõbra Googel’i abi, mis pakub igale huvilisele rikkalikult materjali kõigi Dale Carnegi teoste, eriti aga konkreetselt soovitatava teose kohta. Kellel on aga vähe lugemisaega, siis võib autoga ühelt koosolekult teisele sõites valitud tükke kuulata ka Gunnar Kilgase esituses: http://vikerraadio.err.ee/v/jarjejutt/saated/6092a895-5424-4415-9a6b-fda8d09b1bda/jarjejutt-dale-carnegie-kuidas-voita-sopru-ja-mojustada-inimesi-4

Edasiseks tutvustamiseks laenan lõigu väga intrigeeriva nimetusega veebilehelt

https://top-kiirlaenud.ee/kuidas-voita-sopru-ja-mojutada-inimesi/

Kuid paljudest teistest annotatsioonidest ja lühitutvustustest aitab see kõige paremini meenutada kunagi loetut või ärgitada raamatut esmakordselt ette võtma:

Raamat on eduka suhtluse põhitõdedest, mida võib vaja minna suheldes potentsiaalsete äripartneritega, klientidega, oma alluvatega ja ülemustega. Isegi sõprus ja pereringis.

Samuti tasub seda lugeda samal põhjusel, miks teisigi manipuleerimise ja mõjutamise raamatuid isegi kui endal ei ole plaanis hakata neid kasutama– õpid ära tundma teiste käitumises neid suhtlus-tehnikaid, mida võidakse sinu peal kasutada.

Kuidas siis mõjutada inimesi?

Kellegi mõjutamine suhtlusvõtetega ei ole alati halb, see võib näidata hoopis meie inimlikku lugupidamist ja taktitundelisust.

Loomulik ja aus “mõjutamine” ja suunamine eeldab loomulikku ja ausat huvi – siirast huvi. Muidu jätad lihtsalt kahepalgelise ja võltsi inimese mulje, sest ilma siiruseta, seda sa oledki.

Võib öelda, et me ei saa minna keerulisemate suhtluse tehnikate peale kui me ei ole omandanud elementaarseid viisaka, empaatilise ja siira suhtluse printsiipe.

Sisu jaotub nelja ossa. Lisasin lühidalt mõned mõtteterad.

 1. Inimeste kohtlemise põhimõtted.

Ära kritiseeri, mõista hukka ega kurda.

 1. Kuus juhist kuidas inimestele meeldida.

Huvitu tegelikult ka teisest inimesest – mis teda motiveerib, kuidas ta näeb hetke olukorda.

Naerata.

Inimese enda nimi on tema jaoks kõige tähtsam.

Ole hea kuulaja, innusta partnerit iseendast rääkima.

Lase partneril ennast põhjendatult tähtsalt tunda.

 1. Kuidas inimesi enda poole võita.

Vaidluses ei ole alati võitjat.

Ära suru inimest kaitsesse öeldes, et ta eksib.

Kui oled ise eksinud, siis tunnista seda.

Alusta sõbralikult.

Alusta küsimusega, millele saad kindlasti vastuseks “Jah”.

Lase vastasel teha suurem osa rääkimisest. See aitab ka jätta talle mulje, et mingi idee tuli temalt.

 1. Ole juht: Kuidas inimestele mõju avaldada neid solvamata ja pahameelt tekitamata. Eraldi osa juhtidele.

Räägi enda vigadest enne kui teiste omadest.

Jäta teisele tema väärikus (save face). (Nõnda tegutsedes saab ära hoida mitmeid ebameeldivaid tagajärgi. Kui sina ei ütle talle otse karmi tõde välja, ei soovi ka tema seda jutuks võtta ega kolmandale osapoolele edasi arendada. See töötab hästi kuna on seotud inimliku lugupidamisega ja eneseväärikuse hoidmisega. “Kui seda pole verbaliseeritud, pole see reaalsus.”)

Anna inimesele ideaal, mille poole püüelda.

Soovin kõigile häid lugemiselamusi ja suhtlemispraktikat!

One thought on “Aimar Altosaare lugemissoovitus 9.10.2017

 1. Tänan viitamise eest.
  Lugesin hiljuti samal teemal palju-soovitatud raamatu Robert B. Cialdini “Mõjustamise psühholoogia. Teooria ja praktika”, ( https://top-kiirlaenud.ee/mojustamise-psuhholoogia-cialdini/ ) mis sobiks jätkuks Carnegie raamatule.
  Mulle endale meeldib mu tutvustuses lõik: “Loomulik ja aus “mõjutamine” ja suunamine eeldab loomulikku ja ausat huvi – siirast huvi. Muidu jätad lihtsalt kahepalgelise ja võltsi inimese mulje, sest ilma siiruseta, seda sa oledki.” 🙂

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s