Külliki Kübarsepp. Järva-Jaani Gümnaasiumis peeti valitsusläbirääkimisi

Külliki Järva Jaanis
Foto Järva-Jaani Gümnaasiumi albumist. Teisi fotosid vaata siit.

Möödunud reedel toimus Järva-Jaani Gümnaasiumis simulatsioonimäng, kus õpilased alates 3. klassist olid pooleks päevaks Riigikogu 101 liiget. Nad jagati fraktsioonidesse – nii nagu on praeguses parlamendis.

Kohal oli ka kuus päris saadikut (ka Helir-Valdor Seeder, Siret Kotka, Jaak Madisson, Mati Raidma, Mihkel Raud), kelle ülesanne oli noortele tutvustada koalitsiooniläbirääkimistel toimuvat ning mina andsin ülevaate nii valimiste-aja kui ka argipäeva Vabaerakonna sõnumitest.

Kaheksa vabaerakondlast olid esialgu väga tagasihoidlikud. Eks see vanuse ja eelteadmiste suur vahe tegi asja keeruliseks. Kuid väikese fraktsiooni eelis oli see, et kui algasid võimalike koalitsioonipartneritega tutvumised, said kõik kaheksa osa võtta. Suures fraktsioonis pidi enamus õpilasi klassiruumides ootel olema.

(Nais)president tegi ettepaneku läbirääkimisi alustada Reformierakonnale. Peale kummalisi (RE ei esitanud ühtegi sisulist seisukohta) kohtumisi eri parteide esindajatega, tehti ettepanek alustada koalitsiooniläbirääkimisi Vabaerakonna, IRLi ja EKRE esindajatele.

Läbirääkimisi pidasid õpilased ise, omavahel. EKRE andis ruttu alla ning lahkus laua tagant. Teised jõudsid kokkuleppele, kuid enne presidendi juurde minekut sattus Vabaerakonna fraktsiooni juht Raul vastamisi ehmatava dilemmaga. Nimelt, Keskerakond ning EKRE soovisid teha alternatiivse valitsuse. Raul jäi esialgsele kokkuleppele kindlaks ning 52 häälega kinnitati RE, EVA ja IRL ühine koalitsioon. Kokkuleppe kohaselt saime I asespiikri, kaitse-, sotsiaal- ja maaeluministri ametikohad.

Tulles tagasi Rauli viimase ehmatuse juurde, lohutasin teda, et päris-Vabaerakonna fraktsioon ongi aeg-ajalt selliste juhtumistega vastamisi. Oleme ju endiselt nähtus, kellega tuleb enne iga suuremat otsustamist läbi rääkida. Samas on see ka tervitatav, osundab see ju Vabaerakonna olulisusele nii opositsiooni kui ka koalitsiooni silmis. Noorte puhul oli kummastav, et võimalikust koalitsioonist välistati täiesti Sotsiaaldemokraadid.

Rõõm oli näha, et esialgselt väga tagasihoidlike laste silmad hakkasid järjest rohkem särama. Huvituti, et kas teil saab vahel nalja ka? Ja päeva edenedes hakati sügavamat huvi tundma poliitiliste sõnumite ning iga lubaduse maksumuse vastu.

Tegemist oli huvitava ning väga vajaliku ettevõtmisega. Vahetu kogemus avas nii laste kui ka õpetajate silmad. Andsime näpunäiteid, kuidas sisukamalt ning veelgi elavamalt tutvustada poliitika köögipoolt. “Teil seal ei olegi nii lihtne midagi teoks teha, sest eelarve paistab tõesti nii napp,” tõdes meie fraktsiooni töö juures olnud EVA-valijast õpetaja.

Kui kellelgi on võimalik analoogseid üritusi korraldada, soovitan kindlasti, nii korraldada kui ka osaleda ja juhendada.

Külliki Kübarsepp

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s